Zredukujesz punkty karne tylko za błahe wykroczenia na drodze – Minister Infrastruktury zapowiada zmiany

Ciekawa propozycja...

W skrócie
  • Rośnie liczba wypadków na polskich drogach - konieczne jest wprowadzenie kolejnych zmian
  • Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rekomenduje, aby uprawnienia na okres 3 miesięcy zatrzymywać za przekroczenie prędkości także poza terenem zabudowanym
  • Minister Infrastruktury zapowiada zmiany w kursach reedukacyjnych - nie usuniesz punktów za poważne wykroczenia w ruchu drogowym

Temat systemu rozliczania punktów karnych, a także możliwości ich zredukowania poprzez uczestnictwo w specjalnie przygotowanym kursie pojawia się bardzo często, a wszystko za sprawą kolejnych propozycji zmian. Minister Infrastruktury zapowiedział w wywiadzie dla TVP Info, że nie będzie możliwości zredukowania punktów karnych otrzymanych za najbardziej poważne wykroczenia.

Kursy reedukacyjne chwilowo zniknęły wraz ze zmianą systemu kasowania oraz naliczania punktów karnych otrzymanych za wykroczenia drogowe. Sam pomysł wydłużenia ważności punktów, a także nowy sposób naliczania w momencie zapłaty mandatu karnego był surowy, ale jednocześnie znacznie mógł zahamować zapędy piratów drogowych. Finalnie jednak nowe przepisy funkcjonowały bardzo krótko, gdyż obecny wówczas rząd zdecydował wycofać się ze swojego pomysłu. Od 17 września 2023 roku funkcjonują zatem stare zasady, co było decyzją co najmniej zastanawiającą. Obecnie punkty karne nadal są ważne 12 miesięcy od dnia wystawienia mandatu karnego, a kierowcy raz na pół roku mogą wziąć udział w kursie redukcyjnym, który zmniejszy liczbę punktów na jego koncie o sześć oczek.

W ciągu kilku ostatnich lat rządzący bardzo dosadnie skupili się na poprawieniu bezpieczeństwa na polskich drogach i pierwsze efekty widoczne były wraz z diametralnym zaostrzeniem taryfikatora. Kierowcy początkowo bardzo wystraszyli się wysokich mandatów oraz kar, ale szybko przyzwyczaili się do nowej rzeczywistości i ponownie wzrosła liczba wypadków oraz ofiar śmiertelnych. Konieczne zatem jest wprowadzenie kolejnych zmian.

Najważniejsze informacje:

  1. Minister Infrastruktury zapowiada kolejne zmiany dla kierowców – kursy reedukacyjne nie będą dotyczyć najbardziej poważnych wykroczeń.
  2. Usunięcie punktów karnych będzie niemożliwe w przypadku radykalnego przekroczenia prędkości, wyprzedzania na linii ciągłej, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy wyprzedzania przed lub bezpośrednio na przejściu dla pieszych.
  3. KRBRD zarekomendowała rozszerzenie obowiązku zatrzymywania prawa jazdy na okres 3 miesięcy za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h poza terenem zabudowanym.

Przeczytaj również:

Prawo jazdy stracisz także za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym – takiej zmiany chce KRBRD

Za poważne wykroczenia w ruchu drogowym nie zredukujesz punktów karnych

Minister Infrastruktury zapowiada, że właśnie trwają place nad kolejną nowelizacją, która skutecznie ma zahamować zapędy piratów drogowych, bo to właśnie osoby ze sporym dorobkiem punktów karnych dopuszczają się najbardziej poważnych wykroczeń w ruchu drogowym. Dariusz Klimczak zapowiedział, że poważne wykroczenia nie będą podlegały możliwości zredukowania punktów karnych podczas kursu reedukacyjnego, a usunięcie z konta sześciu oczek już niebawem dotyczyć będzie jedynie tych najmniej szkodliwych i błahych. To ciekawe rozwiązanie, które faktycznie mogłoby trafić szczególnie do tych kierowców, którzy brawurowo jeżdżą lekceważąc obowiązujące przepisy. Z pewnością zredukowanie punktów zostanie wykluczone w przypadku radykalnego przekroczenia prędkości, wyprzedzania na linii ciągłej, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy wyprzedzania przed lub bezpośrednio na przejściu dla pieszych.

To nie koniec zmian

Na polskich drogach ponownie wzrasta liczba wypadków drogowych, na co natychmiast reaguje rząd planując wprowadzenie kolejnych zmian w przepisach. Te dotyczyć będą nie tylko systemu usuwania punktów karnych poprzez uczestnictwo w kursie reedukacyjnym, ale również rozszerzenie możliwości zatrzymania uprawnień na okres trzech miesięcy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Tak wygląda odpowiedź na rosnące liczby wypadków drogowych przy nowym taryfikatorze i recydywie – w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 11%, a liczba ranych o 9%.

Zmiany są zatem nieuniknione. Rozszerzenie utraty prawa jazdy również za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym to nie jest fanaberia rządzących. To właśnie na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym dochodzi do ponad 90% wypadków ze skutkiem śmiertelnym, jakie odnotowuje się w Polsce. Dlatego też pierwsza modernizacja tych przepisów zostałaby rozszerzona jedynie o drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe, ale nie dotyczyłaby dróg ekspresowych (z wyłączeniem jednojezdniowych), ani autostrad.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Prace nad nowymi przepisami trwają, jednakże są one na bardzo wczesnym etapie. Wdrożenie zmian, które zaproponowane zostały przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Ministra Infrastruktury będzie wymagało sporo czasu, gdyż konieczne jest przeprowadzenie procesu legislacyjnego i wprowadzenie zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, Anna Szumańska, poinformowała, że określenie terminu, w którym nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać jest aktualnie niemożliwe.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button